Autor Wiadomość
Ju12
PostWysłany: Śro 18:12, 26 Lip 2006    Temat postu: Zywienie papuzek falistych

Ziarna i kolby

Co do ziaren jakie musi mieć papużka w klatce to m.in. proso, kanar, owies dochodzą tam jeszcze inne składniki na przykład takie jak słonecznik. W sklepach zoologicznych jest pełno mieszanek wszystkich gatunków ziaren. Takie mieszanki są najlepiej lubiane przez nasze papużki. Kupując ziarna w paczkach zwracajmy uwagę na datę końca ważności do spożycia i czy mieszanki nie są spleśniałe. Bo takich produktów stanowczo nie należy podawać papużkom!!! Sam się kiedyś oszukałem kupując mieszankę ze starą datą ważności, ale teraz już w sklepie oglądam pudełko z mieszankami ziaren i sprawdzam datę ważności pokarmu. Gdyż mieszanka przeterminowana traci swoje składniki odżywcze i może być nadpleśniała, a spożycie takiej mieszanki może wywołać u papużki choroby. Nie trzymajmy ziaren w miejscach wilgotnych to też może się przyczynić do spleśnienia pokarmu!!!
Jak już wspomniałem pokarm ziarnisty jest podstawowym składnikiem pokarmowym papużek falistych i nie może zabraknąć go w klatce u tego gatunku papug, ale takie ziarna nie są tanie, dlatego wielu hodowców papużek falistych zakłada swoje poletka tych zbóż. Podaje się nawet całe wysuszone kłosy prosa, kanaru itd., papużka ma wtedy zabawę w wydłubywaniu ziaren z łusek. Pamiętajmy, że papużki zostawiają łuski po ziarnach, dlatego w pojemnikach na ziarna możemy widzieć jeszcze pokarm, którego wcale dużo nie ma, dlatego musimy dobrze się przyglądać ziarenkom w pojemnikach. Pojemniki na proso najlepsze są z daszkami, które przykrywają pokarm i uniemożliwiają papudze zanieczyszczenie ziarenek odchodami. No, a jedzenie odchodów nie jest już za bardzo zdrowe. Chciałbym zwrócić także uwagę na to, żebyśmy uważali na myszy, które przepadają za zbożem, a gdy dostaną się do klatki i nabrudzą swoimi odchodami to będzie kłopot.
Coraz częściej spotykane na polskim rynku są kolby. Są to mieszanki różnych ziaren zlepionych ze sobą. Rodzaje takich kolb są różne, niektóre są oblane miodem, takie najbardziej smakują moim papugom. Papużka męcząc się z obskubaniem takiej kolby ma zajęcie, spróbujcie powiesić u siebie coś takiego, a zobaczycie jak szybko tego nie będzie.

Owoce i warzywa

Drugim dość ważnym składnikiem w diecie papug są owoce i warzywa. Z owoców mogą to być: jabłka, gruszki, kiwi, pomarańcze, grapefruity, arbuzy (z pestkami), wiśnie i czereśnie (bez pestek), winogrona, a z orzechów tylko włoskie i laskowe. Z owoców nie można podawać śliwek, awokado (powoduje śmierć papug), orzechów laskowych (po spożyciu ich bardzo dużo papug zachorowało na asperglioze).
Zaś z warzyw można podawać papużką: por, kapuste, seler, pomidory, brukselke, brokuły, kukurydze. Co do sałaty to można ją podawać, ale w bardzo małych ilościach, bo powoduje biegunkę. Papużkom można dawać także ziemniaki, ale obrane i ugotowane. Z warzyw, które nie należy dawać to: rabarbar, szczaw, surowa fasola, większa ilości cebuli i szpinaku. Pamiętajmy, żeby wszystkie owoce i warzywa były dojrzałe i dobrze umyte.
Bardzo duża ilość papug nie zjada podanych im całych owoców i warzyw, tzn. w ogóle ich nie próbuje. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że papużki dostawały wcześniej cały czas pokarm ziarnisty i nic więcej. Można nauczyć papużki jeść owoce i warzywa, ale to trwa bardzo długo. Nauczenie papugi jedzenia owoców polega na tym, że papużka dostaje tylko rano pokarm ziarnisty na dosłownie 20 minut, a resztę dnia ma w klatce owoce i warzywa. Jest też inny sposób podawania owoców i warzyw papużkom, trzeba po prostu zetrzeć zieleninę na tarce i podać papużkom. Taką zieleninę prawdopodobnie papużki zjedzą.

Inne

Ważnym składnikiem w diecie papug jest wapno i ossasepii, największe zapotrzebowanie na wapno jest w czasie lęgów, kiedy to papużka musi używać wapna do produkcji skorupki jajek i wykarmienia młodych. Wapno jest także przydatne papugom w ścieraniu dzioba. W sklepach zoologicznych kupimy wapno w formie cegiełek wapiennych, tak samo ossasepii, ale bardziej polecałbym wapno, bo zawiera mnie soli. Cegiełki wapienne zawierają sole mineralne, które są nie zbędne w rozwoju organizmu papużki.
Co jakiś czas powinniśmy dodawać papużkom do mieszanek z ziarna, witaminy, które często występują w postaci różnych ziarenek i wyglądają bardzo podobnie do pokarmu ziarnistego jaki podajemy papużkom. Można jeszcze, najlepiej w czasie zimy, podawać tran, wlewając po łyżce do pokarmu miękkiego. Ale nigdy do pokarmu ziarnistego, bo papużki wyrzucając łuski ziaren i tak go nie spożyją.
Co do pokarmu miękkiego to najczęściej robi się go samemu, niżej podaje przepis:

Składniki:
-1 jajko gotowane na twardo,
-2 łyżki bułki tartej,

Ugotowane jajko na twardo obieramy ze skorupki i rozdrabniamy je na jak najmniejsze kawałki, następnie rozdrabniamy skorupkę jajka i dodajemy do samego jajka. Pózniej posypujemy wszystko bułką tartą i dobrze mieszamy, aż powstanie z tego sypka karma. Tak przygotowany pokarm podajemy papużkom codziennie, przechowujemy go przez około 1 tydzień w lodówce. Po tygodniu robimy przerwę w podawaniu mieszanki, bo za dużo mieszanki też dobrze nie wpływa na zdrowie ptaka, powoduje m.in. rozwolnienie. Takiej mieszanki nie powinno zabraknąć podczas lęgów papużek falistych, mieszanka zawiera skorupki jajka, które są niezbędne do produkcji skorupki jajeczek przez organizm papużki, tak samo jak niezbędne jest wapno. Mieszanka jest także potrzebna do wykarmienia pisklaków przez matkę. Pamiętajmy o tym, żeby podczas wysiadywania jajek nie podawać papużkom mieszanki, żeby za dużo jej nie dostawały.
Dobrym pokarmem są kiełki, które także przydają się podczas lęgów, ale nie tylko. Kiełki można zasadzić samemu w doniczce, sadząc w ziemi jakieś ziarenka zbóż, które na co dzień podajemy ptakom. Takie kiełki po około dwóch tygodniach mają już zielone czubki, które podajemy papużkom (w lecie kiełki rosną o wiele szybciej).
Ale jest jeszcze drugi sposób na wyhodowanie kiełek, o wiele szybszy. Kilka ziarenek prosa, kanaru itd., wsypujemy do woreczka foliowego, gdzie muszą rosnąć na zwilżonej ciepłą wodą wacie. Watę zwilżamy ciepłą wodą co parę godzin, po trzech dniach kiełki powinny wyrosnąć, jak będą miały 1 - 1,5cm, wyjmujemy je i podajemy papużkom Większe kiełki tracą swoje wartości odżywcze, i dlatego lepiej ich nie podawać papużkom!!!

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group