Papużki faliste-pochodzenie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum funclubu yorków Strona Główna -> Ptaki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ju12
Administrator



Dołączył: 30 Cze 2005
Posty: 1400
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Katowice

PostWysłany: Śro 18:11, 26 Lip 2006    Temat postu: Papużki faliste-pochodzenie

Papużki faliste trafiły do Europy z Australii. W Europie pojawiły się ok. 1840 roku i bardzo szybko znalazły sympatyków wśród hodowców papug. W papużkach falistych najbardziej podobało się hodowcom to, że miały taką "wyjątkową" inteligencję i można je było nauczyć mówić. Standardowy kolor upierzenia papużek to kolor zielony i taki został przywieziony do Europy. W roku 1894 został zabroniony eksport tych papug do Anglii, Belgii i Francji. Ale w państwach tych, przez te lata powstały tak duże hodowle papużek falistych, że co roku miały większe przychówki. Oczywiste było, że właściciele tych hodowli mieli bardzo duże zyski z hodowli papug. W dużych hodowlach często wyselekcjonowywano nowe, barwne odmiany papużki falistej, które były tak fascynujące, że ludzie kupowali je parami. Na początku zostały wyhodowane odmiany żółte i białe, a parę lat póniej wyhodowano odmiany niebieskie (które były dosyć drogie). Ale to wszystko polegało na umiejętności krzyżowania papug i znajomości ich genetyki.
W Polsce papużki faliste pojawiły się dość późno, bo ok. 1907 roku i były to papużki o ubarwieniu zielonym (standardowym, w jakim żyją na wolności). W Polsce na odwrót niż w innych krajach Europy powstały nowe odmiany papużek falistych, najpierw wyhodowano niebieskie odmiany, a później żółte, białe i szare.
Z lektur, jakie czytałem dowiedziałem się, że w 1956 roku w Chorzowie pewien amator, który z zawodu był górnikiem wyhodował papużkę o fioletowym kolorze upierzenia. W naturze dość rzadko spotyka się ptaki o takim upierzeniu, a co dopiero wyhodować ten kolor w warunkach hodowlanych!!! Później hodowla papużek falistych nie była już tak obfita, z powodu krzyżowania papug krewniaczych (były ze sobą spokrewnione), papugi po takich krzyżówkach rodziły się chore lub zniekształcone.
W 1957 roku utworzono w Polsce PZHK i PE - Polski Związek Hodowli Kanarków i Ptaków Egzotycznych, wielu hodowców należało do niego i to pomogło rozwiązać problemy. Hodowle rozwijały się szybciej i papugi rodziły się zdrowe. Z literatury dowiedziałem się, że dopiero w 1973 roku zaczął się eksport z Polski papużek falistych, a rozwinął się bardziej w 1974 roku. W tym roku PZHK i PE wprowadził obrączki dla papug, które mówiły z jakiej hodowli papuga pochodzi, z jakiego kraju itd. (obrączki będą opisane w dalszych rozdziałach). Pomysł PZHK i PE nie był zły, gdyż przy zaginięciu papużki, znalazca mógłby zgłosić się do najbliższego oddziału PZHK i PE, gdzie dowiedziałby się skąd pochodzi papużka. Papużki faliste zamieszkują trawiaste równiny kontynentu Australijskiego i żyją w stadach. Stada papużek falistych liczą od kilkuset do kilku tysięcy sztuk. Papużki faliste często się przenoszą (stada) w poszukiwaniu pokarmu, polega to na tym, że znajdą dużą ilość pokarmu, a po jego zjedzeniu odlatują w inne miejsce, gdzie jest pożywienie i tak w kółko.
Papużki faliste zakładają gniazda na terenach, gdzie występują wysokie trawy, a gniazda są umieszczone w dziuplach drzew eukaliptusowych. Chociaż, gdy nie ma drzew eukaliptusowych to bywa, że papugi zakładają gniazda w ziemi, różnych norach lub dołkach. Ptaki przesiadują w trawie, dlatego, że ich podstawowym pożywieniem są nasiona traw, nie całkiem dojrzałe. Ten gatunek papug żywi się także owocami i młodymi pędami roślin.
Co do lęgów papużek falistych w naturze to odbywają się one ok. 2 razy w roku, i przypadają na wiosnę, lęgi odbywają się tylko w tych miejscach, gdzie ptakom nie zabraknie pokarmu dla siebie i dla wykarmienia młodych. Wiosna w Australii jest na przełomach naszego września i października. Papugi nie karmią pisklaków nasionami traw czy owocami, ale też nie dowiedziono dokładnie czym są karmione pisklaki, niektórzy mówią, że są karmione tzw. ptasim mleczkiem, które jest tworzone w wolu samicy i wtedy zostaje podane pisklakom. Słyszałem także, że samica karmi pisklaki wymiotami spożytego pokarmu. Jeden z hodowców papug uważa: "W pierwszych dniach życia młode otrzymują pokarm zwany mleczkiem, które powstaje w żołądku gruczołowym (przedżołądku), a nie - jak u gołębi - w wolu. Jest ono żółtawym, lepkim, śluzowatym płynem, który stanowi mieszankę białkowej wydzieliny gruczołów przedżołądka rodzica oraz bardzo drobnych cząstek pobranego przez niego pożywienia. Starsze, kilkudniowe pisklęta otrzymują przetrawione ziarno zmieszane z mleczkiem. Stopniowo, w miarę wzrostu młodych, rodzice zaczynają podawać im coraz bardziej różnorodny pokarm. Jest to część wola, która składa się z ziarna, mleczka oraz zielonki."} cytat ten pochodzi z książki H. Bielfelda "Papużki faliste". Brak wody nie zagraża papugom przez parę tygodni, ale jeżeli trwa dłużej to może być to groźne dla ptaka. Nie zapominając o tym, że w owocach, które jedzą papugi znajduje się jakaś część wody czy soku, a to uzupełnia ich potrzeby mineralne. Papugi moczą się także w porannej rosie i to im często starcza jako zapotrzebowanie na wodę. Papużki faliste pięknie latają, ich ruchy są bardzo szybkie i energiczne. Co możemy zaobserwować wypuszczając papużkę z klatki (tylko proszę uważać na firanki!).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum funclubu yorków Strona Główna -> Ptaki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Bluetab template design by FF8Jake of FFD
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin