choroby,leczenie chorób chomików

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum funclubu yorków Strona Główna -> Gryzonie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ju12
Administrator



Dołączył: 30 Cze 2005
Posty: 1400
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Katowice

PostWysłany: Śro 16:22, 26 Lip 2006    Temat postu: choroby,leczenie chorób chomików

Szczegółowy opis chorób

Alergia
Chomik może być uczulony na trociny z niektórych gatunków drewna używane jako w ściółka, pożywienie wysokoenergetyczne jak owies, zboża i kukurydza, materiał na gniazdo, środki do czyszczenia klatki czy kurz. Objawami są problemy z oddychaniem, wysypka skórna, intensywne drapanie, kichanie, łzawienie oczu, utrata sierści, podrażnienie łap lub objawy żołądkowe.
Leczenie: Jeżeli chomik ma jednocześnie kilka objawów alergicznych należy go zawieźć do weterynarza. Konieczne jest ustalenie przyczyny alergii. Trociny można zastąpić tymczasowo gazetą bądź innymi trocinami albo kupić w sklepie zoologicznym watę dla chomików, zastosować przez kilka dni dietę z psich ciastek, kupić suchary albo inny pokarm niż dotychczas jadł nasz chomik. Warto zmienić również pomieszczenie. Jeżeli znalezione źródło alergii zostanie usunięte, chomik bardzo szybko powraca do zdrowia.

Brak rui
Chomik może być uczulony na trociny z niektórych gatunków drewna używane jako w ściółka, pożywienie wysokoenergetyczne jak owies, zboża i kukurydza, materiał na gniazdo, środki do czyszczenia klatki czy kurz. Objawami są problemy z oddychaniem, wysypka skórna, intensywne drapanie, kichanie, łzawienie oczu, utrata sierści, podrażnienie łap lub objawy żołądkowe.
Leczenie: Jeżeli chomik ma jednocześnie kilka objawów alergicznych należy go zawieźć do weterynarza. Konieczne jest ustalenie przyczyny alergii. Trociny można zastąpić tymczasowo gazetą bądź innymi trocinami albo kupić w sklepie zoologicznym watę dla chomików, zastosować przez kilka dni dietę z psich ciastek, kupić suchary albo inny pokarm niż dotychczas jadł nasz chomik. Warto zmienić również pomieszczenie. Jeżeli znalezione źródło alergii zostanie usunięte, chomik bardzo szybko powraca do zdrowia.

Choroba mokrego ogona
Nęka ona młode syryjki, zbyt szybko oddzielone od matki. Chomiki dżungarskie też chorują na tą chorobę. Chomik ma okolice odbytu w kale.

Choroby dróg moczowych
Objawami zapalenia dróg moczowych (pęcherza lub nerek) są: obfite wydalanie moczu, krew w moczu (czerwone zabarwienie ściółki w kąciku, gdzie chomik się załatwia) i silne pragnienie. Czasami chomik wydaje kwiczące odgłosy w trakcie siusiania lub jest otępiały. Niekiedy powyższe objawy są symptomem uszkodzenia nerek - wtedy są niestety nieuleczalne. Chomiki źle odżywiane lub odżywiane pokarmem zawierającym dużą ilość tłuszczy są bardziej podatne na infekcje pęcherza i nerek, gdyż ich mocz ma odczyn bardziej alkaliczny.
Leczenie: Chomika należy zawieźć do weterynarza aby przepisał antybiotyki i trzymać w cieple. Ważne jest także zapewnienie chomikowi dużej ilości świeżej wody do picia. Klatkę i jej wyposażenie należy wydezynfekować płynem do dezynfekcji dla małych zwierząt (do nabycia w sklepie zoologicznym), aby zapobiegnąć rozwojowi grzybka Aspergillis, w miejscu gdzie chomik się załatwia. Leczony antybiotykami chomik powraca do zdrowia w ciągu paru dni.

Choroby układu nerwowego
Zapalenie opon mózgowych, wskutek nie leczonej w porę infekcji oka. Objawy: nad chorym okiem pojawia się rana lub wypływa ono, chomik jest nieprzytomny lub wykazuje silne objawy bólu: wydaje skrzeki i piski. Jeżeli chomik bardzo cierpi, a nie ma szans, żeby go wyleczyć należy udać się do weta, żeby wykonał eutanazję. Pamiętaj: zawsze mają być to 2 zastrzyki; pierwszy słaby, wprowadzający w narkozę i drugi ten ostateczny. Nigdy nie wolno usypiać chomika tylko jednym zastrzykiem gdyż jest on bardzo bolesny !
Epilepsja, objawami są drgawki.
LCM, lymfozytarne zapalenie opon mózgowych: jest samo-uleczalne, w odróżnieniu od opisanego powyżej właściwego zapalenia opon mózgowych. Objawami są chudniecie, wypadanie sierści, światłowstręt. Trwa ok. 3 tyg. Zapadają na nie wyłącznie młode chomiki syryjskie.
Leczenie: Chomika należy zawieźć do weterynarza.

Ektoparazytoza
Ektoparazytoza jest trudną do zwalczenia i bardzo zaraźliwą chorobą skórną, wywoływaną przez ektopasożyty. Pasożyty tę są roznoszone przez zainfekowane chomiki lub siano. Ektopasożyty drążą naskórek powodując zmiany zapalne, zgrubienia i pofałdowania; wypada sierść, łuszczy się skóra. Chomik drapie się bardzo intensywnie, potęgując jeszcze te objawy.
Leczenie: Chorego chomika należy natychmiast odizolować od innych chomików, a klatkę gruntownie zdezynfekować przy pomocy środka do dezynfekcji klatek dla małych zwierząt ( do nabycia w sklepie zoologicznym). Wszelkie siano należy usunąć i zastąpić przejściowo np. papierem klozetowym oraz niezwłocznie udać się do weterynarza.

Gruźlica
Rosnąca gorączka, pogarszająca się kondycja zwierzęcia.
Leczenie: Wizyta u weterynarza w celu potwierdzenia diagnozy, uśpienie zwierzęcia lub jego śmierć.

Grzybica
Grzybek Aspergillus rozwija się w tym miejscu klatki, gdzie chomik się załatwia. Rośnie on dobrze na podłożu z moczem chomika i rozsiewa spory mogące zaatakować chomika. Grzybek można rozpoznać po najpierw białych, potem czarnych plamach w miejscu gdzie chomik robi siusiu. Zainfekowany grzybkiem chomik staje się otępiały, oddycha ciężko, ma zapalenia skórne i czasami chroniczną biegunkę. Objawy formy skórnej grzybicy to: łuszczenie się skóry na uszach, nosie i w okolicy narządów płciowych.
Leczenie: Zapobieganie jest lepsze niż leczenie i używanie od czasu do czasu specjalnego środka przeciw grzybom zapobiega rozwojowi grzyba. Ważne jest też codzienne zmienianie wysypki w miejscu, gdzie chomik się załatwia. Aspergillozy prawie nie da się wyleczyć u chomika, mimo to w razie infekcji konieczna jest niezwłoczna konsultacja weterynaryjna. W początkowym stadium bardzo dobre wyniki daje przecieranie zakażonych miejsc rozcieńczonym Imaverolem (rozcieńczenie 1:50, przecierać co 3 dni, powtarzać conajmniej 8 krotnie ). Zmiany w narządach wewnętrznych oraz problemy z lekami sprawiają, ze leczenie grzybicy jest bardzo niewdzięcznym zajęciem. Antybiotyki w tym przypadku TYLKO PRZECIWGRZYBICZNE! Podstawa to profilaktyka i zapobieganie rozprzestrzenianiu grzyba na inne chomiki (izolacja chorego chomika w osobnym pomieszczeniu). Wszystkie inne chomiki znajdujące się w mieszkaniu muszą być leczone profilaktycznie, bo grzybek łatwo rozprzestrzenia się drogą powietrzną. Źródłem zarażenia mogą być inne zwierzęta ale także ściółka lub siano.

Grzybica skóry
Ciągłe drapanie się, zaczerwienienia skórne.
Leczenie: Wizyta u weterynarza lub zakupienie specjalnych preparatów w sklepie zoologicznym.

Grzybica worków policzkowych
Chomiki trzymane w dużych grupach boją się wypróżniać swoich toreb do spiżarni bowiem boją się, że utracą ich zawartość dlatego trzymają w nich pokarmy różnej wilgotności i świeżości, często organizmy saprofityczne dostające się z karmą w tak odpowiednie warunki do rozwoju jak wnętrze torby policzkowej, stają się chorobotwórcze, często atakują również inne części przewodu pokarmowego. Chomik taki chudnie bez przyczyny i chodzi z wiecznie napchanymi workami policzkowymi.
Leczenie: Chomika takiego się nie leczy, jak już to tylko objawowo i pomocą weterynarza, często koszty przekraczają wartość rynkową zwierzęcia. Chorobie tej lepiej zapobiegać niż leczyć przez trzymanie chomików w odpowiednich dobranych grupach wiekowych, nie podawanie chomikom karmy zapleśniałej i nadpsutej, codzienne usuwanie nie zjedzonych resztek pokarmu, nie podawanie pod żadnym pozorem chomikom serów pleśniowych typu: Camembert.

Infekcja oczu
Infekcje oka są bardzo groźne - nie leczone szybko antybiotykami przerzucają się na cały oczodół, a później do mózgu. Pierwszym objawem jest wielogodzinne mrużenie oczu, (nie mylić z mrużeniem spowodowanym światłem), sklejanie się powiek, łzawienie, jakąś wydzielina ropna z oczu, czasami oczy robią wrażenie zamglonych. Chcąc oczyścić sobie futerko, chomik rozprowadza infekcje jeszcze głębiej do oka. Niestety pierwsze objawy takiej infekcji są trudno zauważalne. Dopiero gdy cała gałka oczna zrobi się wypukła i pojawi się na niej strup widać, że coś jest nie tak. W tym stadium choroby nie da się już uratować chorego oka, ale można uratować drugie oko i życie chomika, dlatego koniecznie trzeba się udać do weterynarza, żeby zapisał krople do oczu (antybiotyk o nazwie Gentamicin 0,3%, na receptę) i zakraplać je chomikowi 3-4 razy dziennie do oka. Uwaga, infekcja oka w porę leczona jest uleczalna !!!. Oprócz infekcji jest możliwe sklejenie się jednego lub rzadziej obu oczu chomika . Przede wszystkim starsze chomiki mają skłonności do sklejania oczu. Przyczyną tego może być drobne zanieczyszczenie w oku jak np. pyłek kurzu, lub klatka znajduje się w przeciągu, albo może być to symptomem przeziębienia lub alergii.
Leczenie: Zamknięte oko należy przemyć wacikiem zmoczonym w przegotowanej i ochłodzonej ale jeszcze ciepłej wodzie. To zazwyczaj pomaga chomikowi otworzyć oko. Strata oka czy ślepota nie przeszkadzają chomikowi za bardzo, bo jego wzrok jest słaby i kieruje się przede wszystkim węchem i słuchem.

Infekcja uszu
Jest to stan ucha, którego nie leczenie może doprowadzić do stanu zapalnego. Jak sama nazwa wskazuje jest to stan kiedy ucho jest zainfekowane. Jak czytamy w "Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej" (WIEM): "Zakażenie, infekcja, zespół objawów patologicznych powstałych na skutek działania na ustrój czynników chorobotwórczych (bakterie, wirusy), po przezwyciężeniu naturalnych barier immunologicznych (bariery ochronne organizmu). Ale kiedy ucho daje się zainfekować i jest podatne na choroby, jak uniknąć infekcji?
Infekcja ucha u chomika działa na zasadzie przeziębienia. Kiedy chomik nie ma zapewnionej odpowiedniej temperatury powietrza, albo co gorsza jest narażony na przeciągi, wtedy ucho jest podatne na choroby. W osłabione i słabo ogrzane ucho łatwo wdają się infekcje. Logicznie rzecz biorąc: organizm chomika, który jest dobrze ogrzany (UWAŻAJ aby chomik nie uległ przegrzaniu!) i stoi w zacisznym i nie przewiewnym miejscu będzie potrafił walczyć z infekcjami, dlatego, nie wdadzą mu się.
Leczenie: Pewnie zastanawiasz się jak szybko rozpoznać infekcję. Jest to bardzo proste! Kiedy zauważysz, że na uchu pojawił się nawet niewielki obrzęk, a chomik trzyma głowę pochylona na jedną stronę, świadczy, to o infekcji! A kiedy ucho ropieje, jest już bardzo źle, ropa świadczy o stanie zapalnym! Kiedy zauważysz, że ucho jest różowe albo gorzej - czerwone i opuchnięte, szybko zgłoś się do weterynarza! Pamiętaj nawet najmniejsze zmiany świadczą o wdającej się infekcji! Jeśli coś cię zaniepokoi jak najszybciej zgłoś się do weterynarza!!

Infekcje skórne
Chomik może dostać infekcję skórną wskutek zmian spowodowanych:
- Alergią,
- Ektoparazytozą,
- Bakteriami,
- Grzybicą
Choroby skórne są najczęściej wynikiem niewłaściwej pielęgnacji chomika. Zakażenia bakteriami i grzybami są zazwyczaj wtórne, co znaczy, ze występują w następstwie alergii lub ektoparazytozy. Objawami infekcji skórnej jest:
- wypadanie sierści,
- zaczerwienienia i podrażnienia skóry,
- strupy,
- łuszczenie skóry
- zgrubienia i fałdy na skórze
- intensywne drapanie.
Leczenie: Po zauważeniu tych objawów u chomika należy najpierw wykluczyć alergię. Jeżeli nie uda się znaleźć i zlikwidować możliwej przyczyny alergii, znaczy to, ze chomik ma infekcje skórną i należy zasięgnąć porady weterynarza.

Kokcydioza
Chorobę charakteryzuje krwawa biegunka, zwierzęta zarażają się w sklepach od królików i ptaków.
Leczenie: Należy podawać odpowiedni antybiotyk oraz skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Liszaj strzygący
Powoduje różne długości włosów, sierść jest nierówna, jakby przystrzyżona.
Leczenie: Schorzenie jest trudne do wyleczenia. Stosujemy maść np. Mycochlorin 2 razy na dzień z przerwą na dwa tygodnie, potem znowu aż do ustąpienia objawów.

Nastroszone futro
Chomik posiadający futro nastroszone, ale suche, szukający miejsc odosobnionych, nie uczestniczący w życiu stada jest z pewnością chory lub przegrzany.
Leczenie: Gdy klatka stoi na nasłonecznionym miejscu trzeba sprawdzić temperaturę panującą w klatce. Jeśli jest zbyt wysoka to przestawić je w inne miejsce. Temperatura dla chomika powinna wynosić 18-21 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza 40-60%.

Nicienie
Bytujące saprofityczne i takie dostające się z pokarmem wywołują uporczywe biegunki nie dające się zahamować dostępnymi środkami. Chomiki chudną i padają.
Leczenie: Odrobaczanie tych zwierząt jest nieopłacalne, z resztą brak jest odpowiednich środków. W tym przypadku można tylko odpowiednio zapobiegać przez higieniczne żywienie.

Niedobory pokarmowe
Podstawowym pokarmem chomika powinna być specjalna mieszanka ziaren dla chomików jak i różnego rodzaju dodatki, wymienione na tej stronie w dziale Dodatki, (do nabycia między innymi w sklepie zoologicznym). Mieszanki przeznaczone dla innych zwierząt nie koniecznie nadają się dla chomików a niektóre mogą być wręcz szkodliwe. Niedobory pokarmowe prowadzą do wypadania włosów, chudnięcia oraz apatii. Opóźnienia i wady rozwojowe u młodych chomików są często skutkiem niedoboru witamin i składników mineralnych w pożywieniu.
Leczenie: Podawanie mieszanki ziaren dla chomików oraz odpowiednio urozmaicona dieta uzupełniająca (warzywa i owoce) zapobiegają tym schorzeniom. Po stwierdzeniu niedoboru pokarmowego należy przez pewien czas podawać chomikowi dodatkowo witaminy.

Nużyca
Nużyca jest chorobą pasożytniczą, której przyczyną jest nużeniec. Pasożyt ten osiąga rozmiary od 0,2 do 0,3 mm. Nużeniec najczęściej bytuje w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych skóry zakażonych zwierząt. Najczęściej atakuje skórę na grzbiecie nosa, wargach, czole, powiekach, u nasady małżowin usznych, wreszcie na szyi, kończynach a nawet na tułowiu. W początkowym okresie choroby występuje tzw. postać złuszczająca nużycy. Charakterystyczne dla tego etapu choroby jest wystąpienie ograniczonych, okrągłych miejsc pozbawionych włosa (łysinek) w tych miejscach, gdzie umiejscowił się pasożyt. Początkowo pojedyncze łysinki z biegiem czasu zaczynają się powiększać, a następnie, o ile nie zostanie podjęte leczenie zlewają się ze sobą dając obraz rozległego plackowatego wyłysienia. Skóra w miejscach pozbawionych włosa staje się zaczerwieniona, i pokryta niewielką ilością złuszczonego naskórka. Nie leczony i stale pogłębiający się proces chorobowy w może doprowadzić do całkowitego wypadnięcia włosów. Ważne jest wczesne postawienie trafnej diagnozy.
Leczenie: Pobranie prób do badan diagnostycznych w kierunku nużycy jest stosunkowo niewdzięczne polega, bowiem na zeskrobaniu wierzchniej warstwy naskórka z małej powierzchni chorobowo zmienionego miejsca. Samo badanie diagnostyczne polega na badaniu mikroskopowym i stwierdzeniu obecności pasożyta w uprzednio "prześwietlonym" (rozjaśnionym) zeskrobanym naskórku. Początkowe objawy niektórych innych chorób skóry, np. grzybicy, przypominać mogą objawy nużycy. Dlatego też absolutnie konieczne jest wykonanie badań.

Odwodnienie
Chomik może dostać odwodnienia, jeżeli ma biegunkę lub cierpi na przegrzanie. Wtedy chomik jest słaby, ciężko oddycha i jego ciało może się wydawać chudsze. W następujący sposób można sprawdzić czy chomik jest odwodniony. Należy wziąć fałdę skórną na grzbiecie i puścić z powrotem: gdy skóra powoli się wygładza wtedy chomik jest odwodniony.
Leczenie: Przy odwodnieniu należy podać chomikowi wodę z odrobiną cukru i soli przez strzykawkę bez igły bezpośrednio do pyszczka (powoli i ostrożnie, żeby się nie zakrztusił). Jeżeli nie ma biegunki można mu podać owoce z dużą zawartością wody (arbuz, melon). W ciężkich przypadkach odwodnienia należy zawieść chomika do weterynarza, żeby mu zrobił infuzję (podskórny zastrzyk z płynem fizjologicznym).

Pchły i wszy
Pasożyty zewnętrzne przeniesione na chomiki z psa lub kota. Można je zauważyć jak poruszają się wśród sierści, zwierze jest nerwowe, drapie się do krwi i rozdrapuje swędzące miejsca powodując ogniska zapalne widoczne jako strupy.
Leczenie: Pomieszczenie i zwierzę kąpiemy w szamponie owadobójczym dla psów. Szampon rozcieńczamy w stosunku 1:10.

Powikłania ciąży i porodu
Najczęściej spotykanym powikłaniem jest zatrzymanie lub opóźnienie porodu. Należy wtedy niezwłocznie zasięgnąć porady weterynarza, gdyż grozi to obumarciem płodów i ropomaciczem u samicy. Ropomacicze nie leczone w porę kończy się zazwyczaj śmiercią samicy. Jeżeli samica po porodzie dłużej niż 2 godziny nie wychodzi z domku - należy skontrolować czy nie zaszły komplikacje okołoporodowe. Może się zdarzyć, że samica urodziła kilka maleństw a sama umarła w trakcie porodu. Wtedy należy udziec maleństwom następującej pomocy:
Leczenie: Młode chomiki należy co 2 godziny karmić pipetą, rozpuszczonym sproszkowanym mlekiem dla szczeniaków, uważając przy tym, żeby nic nie dostało się do noska (niebezpieczeństwo uduszenia). Po każdym posiłku należy masować brzuszek wacikiem. W pobliżu klatki należy ustawić lampę podczerwoną, ale nie za blisko, tak aby nie wysuszyła zanadto skórki chomiczkom. Po mniej więcej tygodniu chomiczki są zdolne przyjmować inne pokarmy, oprócz mleka.

Przerost zębów
Chomiki są gryzoniami, to znaczy, że ich zęby rosną przez całe życie. Chomiki stale muszą sobie ścierać zęby na twardym pokarmie. Czasami, z braku innych możliwości, chomiki wykorzystują pręty klatki do gryzienia. Dobre do ścierania zębów są kawałki drewna z jabłoni (wygotowane i osuszone) lub psie ciastka. Jeżeli chomik nie ma nic do ścierania zębów, nastąpi ich przerost i zęby mogą przedziurawić jamę ustną lub szczękę. Niekiedy chomik łamie sobie jeden ząb, wtedy ząb znajdujący się nad nim lub pod nim może ulegnąć przerostowi, bo nie będzie miał żadnego oporu do gryzienia i ścierania. Podobnie jeżeli jeden ząb rośnie krzywo, przeciwległy ząb ulega przerostowi. Stare chomiki maja tendencje do łamania zębów, dlatego należy u nich często sprawdzać stan uzębienia. Takie kontrole nie szkodzą również młodym chomikom. Można to zrobić biorąc chomika na rękę i zbierając skórę na karku w fałdę - wtedy odsłaniają się zęby. Jednym z symptomów przerostu zębów jest odmawianie jedzenia (chomik nie może nic pogryźć) i co za tym idzie chudnięcie.
Leczenie: Przerośnięte zęby powinny być przycięte przez weterynarza i to możliwie szybko, bo chomikowi grozi wygłodzenie. W międzyczasie można mu podać miękki pokarm, nie wymagający gryzienia. Niektóre stare chomik mają problemy z zębami, które stale się łamią, wtedy należy podawać im miękkie jedzenie jak chleb, jajko, owsiankę lub mieszankę ziaren dla chomika namoczoną w wodzie. Przypuszcza się, że zęby chomika łamią się łatwiej, jeżeli ich dieta jest pozbawiona wapna, tak może być w istocie, kiedy chomiki dostają za dużo ziaren słonecznika. Doskonałym źródłem wapna są psie ciastka, a także ser i mleko. Również próchnica rozprzestrzenia się wśród chomików. Przyczyną mogą być słodkie przysmaki podawane chomikowi. Oznakami próchnicy są trudności w jedzeniu i napuchnięcie pyszczka. Wtedy weterynarz powinien usunąć zepsuty ząb pod narkozą.

Przechłodzenie
Chomik syryjski może się przechłodzić jeżeli temperatura jego otoczenia zostanie nagle obniżona lub z powodu braku wody pitnej. Niekiedy przyczyny przechłodzenia są nieznane. Przechłodzony chomik wydaje się być sztywny i zimny a przy przechłodzeniu z niewyczuwalnym oddechem może się wydać opiekunowi, ze chomik jest nieżywy. Staranna obserwacja pomoże wykryć czy wąsy się poruszają od czasu do czasu, czyli, ze chomik oddycha i jest przechłodzony a nie martwy. Ponieważ oziębienie następuje zazwyczaj wskutek nagłego spadku temperatury, należy posłużyć się przeciwnymi warunkami, żeby obudzić chomika i uniknąć dehydratacji (odwodnienia) i wygłodzenia.
Leczenie: Chomika należy umieścić w ciepłym pomieszczeniu, ale nie należy go umieszczać w pobliżu kaloryfera ani innego grzejnika. Gdy chomik zacznie się budzić, będzie się trząść i temperatura ciała wrośnie oraz wąsy zaczną się poruszać. Całkowite budzenie ze stanu przechłodzenia może trwać od 30 do 60 minut. Jeżeli uda się w ten sposób obudzić chomika należy mu dać dużo do jedzenia, picia i zostawić w spokoju. Jeżeli nie, należy go zawieść do weterynarza, gdyż możliwe jest obudzenie w namiocie tlenowym . Dżungarski znoszą znacznie lepiej niskie temperatury niż chomiki syryjskie i przypadki ich przechłodzenia są nieznane.

Przegrzanie
Przegrzanie (czasami zwane śpiączką), występuje gdy temperatura otoczenia jest wysoka np. podczas upałów. Chomik leży płasko na podłodze klatki i jest częściowo lub całkowicie bezwładny.
Leczenie: Czasami chomik może się odrobinę ożywić, jeżeli się dmuchnie lekko na niego, ale to mu nie pomoże. Przegrzany chomik powinien być umieszczony w chłodniejszym pomieszczeniu, tak aby stopniowo mógł się ochłodzić. Jeżeli to nie pomoże można dodatkowo spryskać go bardzo delikatnie rozpyloną wodą (z rozpryskiwacza). Jeżeli i to nie pomoże należy niezwłocznie udać się do weterynarza, żeby zapobiec dehydratacji. Weterynarz dokona infuzji (u chomika jest to zastrzyk podskórny) pływu fizjologicznego. Szczególnie stare chomiki podatne są na przegrzanie, które u nich prawie zawsze występuje gdy temperatura otoczenia dobiega 30 stopni. Aby uniknąć przegrzania nie należy w tracie upałów umieszczać chomika w pobliżu okien lub zostawiać w samochodzie.

Rak
Rak częściej występuje u samic niż samców. Formy raka atakujące organy wewnętrzne są trudne do leczenia, ale formy zewnętrzne jak np rak piersi można leczyć z powodzeniem operacyjnie. Jeden z chomików mojej przyjaciółki (dżungarek), dostał raka piersi. Ten rak został zoperowany pod narkozą przez weterynarza i chomik jeszcze przeżył pół roku. Niestety po tym czasie rak odrósł i drugiej operacji chomik już nie przeżył - umarł ze strachu w rękach weterynarza chomika dotkniętego rakiem może się rozwinąć twardy, szybko rosnący guz. Często trudno jest odróżnić wrzód od raka. Rakowi towarzyszy często ale nie zawsze: utrata sierści, otępienie, osłabienie. W przypadku raka macicy może wystąpić krwotok z okolic narządów płciowych.
Leczenie: Każdy guz powinien zostać jak najszybciej zbadany przez lekarza weterynarii, gdyż szybka diagnoza zwiększa szanse powodzenia leczenia chirurgicznego. Z powodu małej wielkości chomików istnieje ryzyko przy anestezji, ale wiele starszych chomików z powodzeniem zniosło narkozę.

Rany
W przypadku lekkich zranień, ranę dezynfekujemy 3- procentową wodą utlenioną i zasypujemy pabiamidem. Krwawienie po chwili ustępuje (jeśli rany są świeże), a przyschnięty do rany puder stanowi izolację od podłoża klatki. Poważniejsze zranienia wymagają konsultacji weterynarza.
Leczenie: Ranę dezynfekujemy 3- procentową wodą utlenioną i zasypujemy pabiamidem. Poważniejsze zranienia wymagają konsultacji weterynarza.

Ropomacicze
Występuje u samic chomików. W okolicy ujścia dróg rodnych można zauważyć krople ropy, a futerko w tych miejscach jest stale wilgotne. Wyciek krwi z okolic narządów rodnych może wskazywać także na raka macicy.
Leczenie: W przypadku ropomacicza wskazany jest codzienny masaż podbrzusza oraz stosowanie antybiotyku pod kontrolą weterynarza. Bardzo ciężka forma ropomacicza, kończąca się zazwyczaj śmiercią samicy, jeżeli w porę nie zastosuje się operacji, jest wywoływana przez niemożność urodzenia płodu wskutek komplikacji porodowych.

Rozwolnienie
Jest najczęstszą chorobą chomików i najczęstszym powodem ich śmierci. Chomik może dostać rozwolnienia z różnych powodów. Najczęściej przyczyną są nagłe zmiany w odżywianiu lub karmienie zbyt dużą ilością warzyw albo wilgotnym, spleśniałym bądź zupełnie niewłaściwym pokarmem np. przystosowaną dla innych zwierząt [psów, kotów]. Biegunka może też być spowodowana oziębieniem oraz zbyt wilgotną lub wręcz mokrą ściółka. Także nieświeża lub brudna woda do picia może się stać przyczyną biegunki. Odchody chomika dotkniętego biegunką są zazwyczaj blade, miękkie i wodniste. Odbyt chomika może być mokry i czasami trochę zabrudzony. Chomik zdaje się być zdrowy, ale jego ciało może sprawiać wrażenie zapadniętego wskutek dehydratacji. Wielu opiekunów myli biegunkę z chorobą mokrego tułowia, której jednym z symptomów jest biegunka.
Leczenie: Chomik chory na rozwolnienie musi dostawać tylko suchy pokarm i nie należy go żywić ani warzywami ani owocami, dopóki nie wyzdrowieje. Pokarm soczysty zastąpmy niesłodzoną i schłodzoną herbatą rumiankową. Za to podajemy suchary z chleba oraz gotowany, dobrze osuszony ryż. Z zieleniny jedynie liście maliny (umyte i wysuszone) mogą być pomocne w leczeniu biegunki, bo mają właściwości zatwardzające. Chomika należy umieścić w ciepłym (ale nie gorącym) pomieszczeniu i pilnować, żeby pił dostateczną ilość wody, aby uniknął dehydratacji (w przypadku dehydratacji konieczna jest infuzja, czyli zastrzyk podskórny, z płynem fizjologicznym). W większości przypadków nie podawanie warzyw leczy biegunkę w ciągu 1 do 2 dni. Potem należy jeszcze wstrzymać się tydzień lub dwa z podawaniem chomikowi jarzyn i owoców. Jeżeli stan chomika nie polepszy się w ciągu 1 do 2 dni lub biegunce towarzyszą jeszcze inne symptomy należy zasięgnąć porady weterynarza, który powinien przepisać leki przeciw biegunce oraz zapobiec dehydratacji. W przypadku dodatkowych symptomów towarzyszących biegunce weterynarz powinien podać chomikowi antybiotyki. Jednym z objawów towarzyszących biegunce może być (rzadko) wypadnięcie jelita.

Rzekome pieprzyki
Czasami niespodziewanie pojawiają się u chomika 2 czarne kropki po obu stronach grzbietu w okolicach biodra. To nie jest choroba, lecz gruczoły zapachowe chomika. Chomik pociera je o ściany klatki znacząc w ten sposób swoje terytorium. Wokół tych gruczołów od czasu do czasu zbiera się kleista wydzielina. Gruczoły są bardziej widoczne u samców niż u samic.
Leczenie: Bardzo rzadko zdarza się infekcja gruczołów zapachowych - wtedy należy iść do weterynarza.

Skaleczenie
Rany, krwawienie, strupy.
Leczenie: Posmarować jodyną (w rękawiczkach) lub zdezynfekować wodą utlenioną i zasypać pabiamidem.

Świerzb
Świerzb jest normalnie przenoszony przez kontakt z zarażonymi zwierzętami lub sianem. Świerzb podrażnia skórę chomika i powoduje, że chomik stale się drapie. Skóra może być miejscami zraniona lub pozbawiona sierści. Przy kontroli sierści można zauważyć pasożyty wyglądające jak małe plamki, poruszające się w skórze chomika. Niekiedy łatwiej jest je zauważyć, oglądając skórę chomika po ciemku w świetle latarki.
Leczenie: Lekkie przypadki świerzbicy można wyleczyć płynem przeciwświerzbowym dla ptaków lub małych zwierząt (do nabycia w sklepie zoologicznym). Głowę chomika należy przed spryskaniem przykryć, tak żeby środek przeciwświerzbowy nie dostał się do oczu. Poza tym należy spryskać dokładnie całe ciało chomika. Klatkę i jej wyposażenie należy wyparzyć a potem spryskać płynem przeciwświerzbowym. Te czynności powtarzać wielokrotnie wg. przepisu na pojemniku ze środkiem przeciwświerzbowym. Chomik chory na świerzbnicę powinien być aż do wyzdrowienia odizolowany

Tasiemczyca
Chomiki są bardzo chude i stale chudną mimo odpowiedniego apetytu. Są bardzo nerwowe i pobudliwe. Chorobę tą trudno rozpoznać i zwierzęta w wyniku wyniszczenia padają. Tasiemce wywołują też chorobę mokrego ogona, która objawia się galaretowatym kałem i apatią.
Leczenie: Wizyta u lekarza weterynarii.

Tłuste futro
Objawem jest tłuste i zapocone futerko. Wygląd futerka wskazuje na nieprawidłowości w żywieniu. Żywienie w "puste" witaminy natomiast bogate np. w czekoladę, wafelki i inne produkty lubiane przez chomiki, a których pod żadnym pozorem nie powinno się im podawać. Tłuste futerko spowodowane jest też zbyt słabą wentylacją w pomieszczeniu dla chomików np. akwarium przykryte szybą wspartą jedynie na narożnikach.
Leczenie: Należy podawać pokarm witaminowy, zapewnić lepszą wentylację pomieszczenia.

Ropień (Wrzód
Wrzód tworzy się, kiedy w miejscu ugryzienia, zadrapania lub rany powstaje infekcja bakteryjna i pod skórą wytwarza się ognisko ropne. Ugryzienia lub zadrapania u chomika pozostają często niezauważone przez opiekuna. Niekiedy trudno jest rozróżnić wrzód od nowotworu, ale jeżeli zadrapanie lub ugryzienie jest widoczne, to jest to na pewno wrzód.
Leczenie: Ropa z wrzodu powinna być odciągnięta i konieczne jest podanie antybiotyków, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na cały organizm, dlatego należy możliwie szybko udać się do weterynarza. Czasami zabieg ściągania ropy należy powtarzać kilkakrotnie. Niektóre wrzody pękają zanim zostaną leczone. Grozi to infekcją powodującą śmierć chomika. Wtedy trzeba natychmiast zastosować leczenie antybiotykami. Ostre kawałki jedzenia, które chomik wpycha do swoich torebek policzkowych mogą przekłuć tkankę i utknąć w torebce. To może spowodować infekcję torebek a w następstwie wrzód. Kiedy torebka policzkowa chomika wygląda, jakby stale była napełniona jest to wskazówka, ze jest zapchana - wtedy należy chomika niezwłocznie zawieźć do weterynarza. Szanse wyleczenia chomika w porę zauważonego wrzodu są duże.

Wypadnięcie jelita grubego
Wypadnięcie jelita grubego może nastąpić wskutek silnej biegunki spowodowanej np. chorobą mokrego tułowia (ogona), ale nie tylko.
Leczenie: Konieczna jest natychmiastowa interwencja weterynarza, który powinien jelito z powrotem włożyć do odbytu.

Zapalenie mózgu
Objawia się to zaburzeniami równowagi, chomik nieprawidłowo trzyma głowę.
Leczenie: Wizyta u lekarza weterynarii w celu potwierdzenia diagnozy, uśpienie zwierzęcia lub niestety jego śmierć.

Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych (LCM)
Zapadają na nie wyłącznie młode chomiki syryjskie. Choroby nie stwierdzono u chomików karłowatych. Objawami są chudnięcie, wypadanie sierści, światłowstręt.
Leczenie: W odróżnieniu od właściwego zapalenia opon mózgowych jest samouleczalne. Trwa ok. 2 - 3 tygodni.

Zapalenie płuc
Zapalenie płuc objawia się miedzy innymi problemami z oddychaniem (duszność), które mogą także wystąpić na skutek alergii, przeziębienia lub zapalenia oskrzeli.
Objawami zapalenia płuc mogą oprócz tego być:
- jakby ciche gwizdanie (początkowy objaw zapalenia płuc)
- wyciek z nosa
- dyszenie
- kłapanie zębami
- chomik może się trząść (objaw wysokiej gorączki)
- tracić szybko na na wadze.
Leczenie: Chomika, u którego zauważy się jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie zabrać do weterynarza, żeby zaaplikował mu antybiotyki (Baytril 2,5 %, przy lekkiej formie zapalenia płuc może być podawany chomikowi do pyszczka, 2 krople raz dziennie, przez 7 do 10 dni). Tylko jak najszybsze rozpoczęcie leczenia może uratować chomika. Potwierdzeniem diagnozy jest stwierdzenie przy osłuchaniu zaostrzenia szmeru oskrzelowego. Chorobie towarzyszy prawie całkowita utrata apetytu i szybkie wyniszczanie. Chory chomik musi być w początkowym stadium leczenia sztucznie dokarmiany. U starszych chomików należy w razie potrzeby wspomagać krążenie.

Zapalenie torebek policzkowych
Chomik używa swoich torebek policzkowych do jedzenia, przenoszenia materiału na gniazdo. Niekiedy przenoszony kawałek przyklei się do torebek lub je przedziurawi. Przyklejenie zdarza się najczęściej przy przenoszeniu puszystego materiału na gniazdo (waty) lub kleistego pożywienia jak np. czekolada lub toffi (słodyczy nie powinno się w ogóle dawać chomikowi), Ostre kawałki mogą nie tylko utkwić, ale także przedziurawić torebki, powodując infekcję i wrzód w miejscu zranienia. Jeżeli torebki chomika wydają się być stale napełnione i chomik bezskutecznie usiłuje je opróżnić, jest to znak, ze zostały zapchane. Przyjaciel nadesłał jeszcze takie uzupełnienie opisu tej choroby: Objawami są wstręt do jedzenia, obrzmiały policzek i wyciek z oczu. Powodem jest jakiś lepki pokarm, który chomik schował do worka, ale przylepił się wewnątrz, a chomik nie może go wyciągnąć. Jest również możliwość infekcji wewnętrznej worka policzkowego, którego powodem może być brudne, zanieczyszczone jedzenie.
Leczenie: Należy wtedy udać się z chomikiem do weterynarza, żeby opróżnił torebki. Czasami wystarcza przepłukanie letnią wodą, czasami weterynarz musi wywrócić torebkę, aby usunąć tkwiący w niej kawałek. Jeżeli wystąpiła infekcja i wytworzył się wrzód trzeba zastosować leczenie antybiotykami. Po zastosowaniu leczenia chomik szybko powraca do zdrowia.

Zarobaczenie
Objawy zarobaczenia: zachwiania równowagi, chomik nie staje na dwóch łapkach co zwykle czyni gdy nasłuchuje. Apetyt i pragnienie ma w normie. Dużo śpi i ma bardzo krótki okres aktywności, np: wypuszczony na podłogę szybko się męczy i odpoczywa.
Leczenie: Jeżeli zauważy się po zakupie u chomika takie objawy należy szybko iść do lekarza weterynarii, aby przepisał środek na odrobaczenie.

Zatwardzenie
Zatwardzenie jest najczęściej wynikiem braku wody pitnej, zbyt suchego pokarmu lub zablokowania żołądka. Objawem jest brak kupek chomika w klatce lub ich znikoma ilość. Kupki są małe i twarde. Obserwując chomika można zauważyć, że ma trudności przy wypróżnianiu lub chodzi skulony czy "zgarbiony" jakby go coś bolało.
Leczenie: Jeżeli chomik ma zatwardzenie należy mu zapewnić dostateczną ilość wody do picia oraz podać owoce i warzywa. Można mu też dać kropelkę jadalnego oleju roślinnego lub wywar z siemienia lnianego, żeby spowodować wypróżnienie. Jeżeli stan chomika nie polepszy się w ciągu 2 do 3 dni należy go zabrać do lekarza weterynarii, żeby mu dał coś na wywołanie wypróżnienia.

Zatrucia
Zatrucia zdarzają się wskutek podania zepsutego lub robaczywego pokarmu, a także pokarmu zanieczyszczonego np. środkami ochrony roślin. Jednym z objawów zatrucia może być krwotok z pyszczka. Jeśli jest to jedzenie, które nie było jeszcze używane, to przede wszystkim wyrzuć całe jedzenie (nie wywalaj jeśli chomik zjadł trochę tego jedzenia - patrz "Jak uratować chomika?"), które było w pojemniku z robakami do śmieci. Nie oszczędzaj wywal nawet to, do którego robaki rzekomo jeszcze nie doszły - opróżnij cały pojemnik z jedzeniem, w którym były robaki, pamiętaj chodzi o życie twojego chomika! Sprawdź inne pojemniki z jedzeniem. Skup się i zastanów kiedy ostatnio dawałeś to jedzenie chomikowi i czy w ogóle dawałeś. Jeśli wsypywałeś to jedzenie do pojemnika w klatce chomika, wymień mu jedzenie na świeże, a jeśli chomik je rozsypał, lub w inny sposób zmieszały się z trocinami, zmień mu trociny. Pamiętaj, że znalezienie robaczywego jedzonka nie oznacza śmierci chomika! Może się zdarzyć, ze chomik nie zjadł akurat tego, w którym były robaki. Mój chomik miał takie szczęście! Dawałam mu jedzonko z jednego pojemnika, ale potem nie wiedzieć czemu przestałam i przez długi czas jedzenie to stało w szafie nie ruszane. Po jakimś czasie chciałam mu dać tego jedzonka i znalazłam w nim robaki! Musiały rozwijać się na dnie i przez ten czas zajęły całe opakowanie. Górna warstwa nie była jeszcze "zarażona", co oznaczało, że jedzenie, które dałam mojemu chomikowi 3 tyg. przed znalezieniem robaków nie było zarażone! Oczywiście wymieniłam mu od razu wszystko w klatce - jedzenie i trociny, a jedzenie w całości wysypałam do śmieci. Ale co zrobić jeśli jest możliwe, że chomik zjadł chore jedzenie?
Leczenie: Jeśli Twój chomik zjadł już zatrute jedzenie, to nie ma żartów idź do weterynarza jak najszybciej możesz - najlepiej od razu! Jeśli chomik zjadł małe ilości tego jedzonka, to pamiętaj można go jeszcze uratować! Co powiedzieć weterynarzowi? Powiedz mu kiedy dawałeś to jedzonko chomikowi i w jakich ilościach. Czy chomik zachowywał się inaczej niż zwykle? Czy zaobserwowałeś jakiekolwiek zmiany, mów wszystko. Może się zdarzyć, że pomocą dla weterynarza będzie chore jedzenie, dlatego go nie wyrzucaj tylko weź je ze sobą. Przed wizytą u weterynarza dobrze zastanów się nad tym co chcesz powiedzieć. PAMIĘTAJ!!! Nie wolno zwlekać z wizyta u weterynarza jeśli chomik zjadł zatrute jedzenie!

Zaziębienie
Chomik może złapać przeziębienie od ludzi. Dlatego jeżeli jesteś przeziębiony, staraj się jak najmniej zbliżać lub wcale do chomika, żeby go nie zarazić. Chomik może się również zaziębić, jeżeli klatka stoi w przeciągu, lub jeżeli był kąpany (chomików nie należy w żadnym wypadku kąpać). Oznakami, ze chomik jest przeziębiony jest kichanie i wydzielina z nosa. Oprócz tego chomik może mieć inne objawy jak: łzawienie oczu, otępienie, utrata wagi, brak apetytu i pragnienia oraz trudności z oddychaniem.
Leczenie: Jeżeli chomik tylko kicha i leci mu z nosa, ale je i pije i jest aktywny należy go umieścić w ciepłym pomieszczeniu, z daleka od przeciągu. Można mu też dać dodatkowy materiał do budowy gniazda. Jeżeli stan chomika nie poprawi się w ciągu 2 dni, należy udać się z nim do weterynarza, bo może się okazać konieczne leczenie antybiotykami. Jeżeli chomik ma oznaki silnego przeziębienia, takie jak; łzawienie oczu, otępienie, utrata wagi, niechęć do picia i jedzenia lub trudności z oddychaniem, należy jak najszybciej zasięgnąć porady weterynarza, aby zapobiec powikłaniom w postaci zapalenia oskrzeli lub płuc, które są znacznie trudniejsze do leczenia. Podanie chomikowi letniej wody, mleka z miodem przyśpiesza wyzdrowienie. Leczony chomik szybko zdrowieje.

Złamania kończyn i kręgosłupa
Czasami chomik może sobie złamać kończynę lub kręgosłup. Najczęściej zdarza się to podczas nieobecności opiekuna, wieczorem lub w nocy i następnego ranka chomik ma bezwładną kończynę lub zgięty tułów. Jeżeli chomik spadł lub uszkodził się podczas wspinania w klatce może być w szoku i należy go niezwłocznie leczyć. Jeden z przyjaciółki chomików złamał sobie podczas mojej nieobecności nogę (przyczyną było wadliwa karuzela do biegania). Natrafiła ona na lekarkę weterynarii, która chciała go uśpić, argumentując, że nogi mu się usztywnić nie da, wiec się prosto nie zrośnie. Nie pozwoliła tego zrobić, noga zrosła się rzeczywiście krzywo, ale chomik nauczył się nią obchodzić i biegał po mieszkaniu jak zdrowy. Dwa razy nawet jej uciekł. Żył jeszcze dwa lata.
Leczenie: Najlepiej ograniczyć w miarę możliwości poruszanie się chomika w trakcie zdrowienia - usunąć karuzelę z klatki i inne możliwości do wspinaczki oraz zrezygnować z wybiegu po mieszkaniu. Podawać kawałeczki chleba zmoczone w mleku lub psie herbatniki wzbogacone w wapno. Czasami występuje złamanie otarte. Wtedy chomik musi być leczony antybiotykami żeby zapobiec infekcji i weterynarz może operacyjne oparzyć ranę i zaszyć skórę. Załamanie kręgosłupa zdrowieje samoistnie w ciągu tygodnia lub 2 ale chomikowi może pozostać lekki paraliż lub skrzywienie tułowia. W obu przypadkach chomik szybko uczy się poruszać w nowych warunkach. Niestety nie da się usztywnić złamanej kończyny i trzeba zaczekać na jej samoistne zrośnięcie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum funclubu yorków Strona Główna -> Gryzonie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Bluetab template design by FF8Jake of FFD
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin